Poradnik

Naucz się budować aktywa!

Sposoby inwestowania w nieruchomości

Sposoby inwestowania w nieruchomości

  • 2017-08-27 12:23:37

Nieruchomości to dziedzina, w której można inwestować na wiele sposobów. Dom czy mieszkanie na wynajem to nie jedyna droga. Do dyspozycji mamy wiele różnych możliwości, które warto dokładnie poznać, bo może się okazać stopa zwrotu z inwestycji jest atrakcyjna, a poziom ryzyka niski.

Ciekawym przedmiotem do pomnożenia kapitału może być grunt, którego ceny w Polsce są na niższym poziomie niż w krajach Europy Zachodniej, a znaczy to tyle, że potencjał ich wzrostu jest znaczący. Zainteresowanie tą formą nieruchomości nie maleje i nic nie zapowiada na to, aby miało się to zmienić w najbliższym czasie.

Lokale komercyjne – biura i lokale handlowo – usługowe charakteryzują się stosunkowo wysoką stopą zwrotu, a zarazem niższym poziomem ryzyka, niż inwestycja w mieszkania. Ich rentowność ocenia się nawet o kilka procent więcej niż mieszkań w nowym budownictwie (4-5%).

Zastanawialiście się kiedyś nad inwestycją typu condo? Czy pokój hotelowy, bądź apartament wakacyjny może pomnożyć nam zyski? 8-9% to gwarantowana stopa zwrotu w pierwszych latach, natomiast w późniejszych jest uzależniona od poziomu obłożenia obiektu. Ceny przekraczają 10 tys. złotych za mkw, nawet bez względu na lokalizację, co może być niepokojące.

Jeżeli nie posiadacie zbyt dużego kapitału, to dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup miejsca postojowego albo garażu. Inwestycja ta cieszy się większą stopą zwrotu niż lokata bankowa.  Flip, czyli kup – wyremontuj – sprzedaj . Ten rodzaj inwestycji wymaga zaangażowania własnego czasu, natomiast jest bardzo dochodowa.

Od czego zacząć inwestowanie w nieruchomości?

Każdą inwestycję należy rozpocząć od uporządkowania swojego budżetu, zapoznanie się ze swoimi możliwościami finansowymi oraz kredytowymi, w razie gdyby było konieczne. Wstępne określenie tych danych pozwoli na ograniczenie liczby nieruchomości i możliwości stanowiących przedmiot zainteresowania inwestora.

Jak zatem inwestować w nieruchomości? Zdobycie wiedzy na dany temat pomoże uniknąć nieprzemyślanych decyzji, mogących niekorzystnie wpłynąć na naszą inwestycję, co za tym idzie stopę zwrotu. Śledzenie komentarzy ekspertów oraz raportów branżowych dostarczy wartościowych informacji o rynku nieruchomości oraz perspektyw na kolejne lata.

Kluczowym w  powodzeniu przedsięwzięcia inwestycyjnego jest znalezienie wartościowych i rzetelnych informacji, korzystanie ze szczegółowych analiz, których w Internecie jest pełno oraz zapoznania się obsługą kalkulatora finansowego, który pomoże przy obliczeniach rat kredytowych.

Czy warto inwestować w nieruchomości?

Liczne raporty, analizy oraz dane statystyczne potwierdzają niezwykle optymistyczne perspektywy dla polskiego rynku nieruchomości. Rekordowym wolumenem transakcji na poziomie 4,5 mld zakończył się rok 2016, co pozwoliło Polsce uplasować się na pozycji lidera w regionie Europy Centralnej i Południowej (CSE). Do użytku oddana została rekordowo duża powierzchnia biurowa (ok. 900 tys. m2), dynamiczny rozwój sektora e-commerce napędził popyt na rynku magazynowym (+1,3 mln m2), zaś deweloperzy zamknęli 2016 rok ze sprzedażą wyższą aż o 20 %. Utrzymaniu się tendencji sprzyjają rekordowo niskie stopy procentowe, wciąż bardzo atrakcyjne względem Europy Zachodniej ceny nieruchomości, a także dynamicznie rozwijająca się gospodarka, która przyciąga zagranicznych inwestorów. Co istotne, zgodnie z treścią raportu “CEE Real Estate Investment Compass 2017”, opublikowanego przez Colliers International oraz CMS, bieżący rok może okazać się dla Europy Środkowo-Wschodniej jeszcze lepszy aniżeli rekordowy 2016 rok. Inwestycje napędzane są bowiem głównie kapitałem pochodzenia środkowoeuropejskiego oraz azjatyckiego, który szerokim strumieniem zasila wszystkie segmenty rynku komercyjnego.

Tak pozytywne perspektywy pozwalają wnioskować, że inwestycja w nieruchomości to pomysł wart gruntownego przemyślenia.
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera by zawsze być na bieżąco!

Obiecujemy starannie przygotowywać korespondencję.

DANE FIRMY
  • Alternative Development sp. z o.o.
  • Adres: ul. Kartuska 15a/4,
    Gdynia (Chylonia)
Dane kontaktowe
Godziny pracy
Poniedziałek - Piątek: 9:00 - 17:00
Sobota - Niedziela: Zamknięte
obraz stopki
© 2017. Alternative Development Wszystkie prawa zastrzeżone.    [   Polityka prywatności  ]